Badanie krwi u zwierząt

Definicja: Co to jest badanie krwi u zwierząt?

Badanie krwi pozwala na wykrycie wielu przeróżnych chorób u naszych czworonożnych przyjaciół. Poza tym pozwala na kontrolowanie leczenia i ocenę przebiegu choroby u zwierzęcia.

Lekarze weterynarii rozróżniają następujące typy badań krwi u zwierząt:

• Testy hematologiczne: są one również nazywane obrazem krwi lub po prostu morfologią krwi. Testy hematologiczne służą do określenia właściwości komórek krwi, na przykład liczby i wielkości krwinek czerwonych, krwinek białych i płytek krwi oraz stężenia czerwonego barwnika krwi- hemoglobiny. Analizuje się całą krew zwierzęcia (zwykle z dodatkiem przeciwzakrzepowej heparyny).

• Testy homeostatyczne: służą do badania krzepliwości krwi. W tym celu, badana jest cała krew zwierzęcia koniecznie bez dodatku leku przeciwzakrzepowego.

• Biochemiczne badanie krwi: obejmuje między innymi metabolity, hormony i elektrolity. Biochemiczne badanie krwi przeprowadza się z osocza (bezkomórkowy składnik krwi, taki jak woda i białka) lub z surowicy (osocze bez czynników krzepnięcia).

Nie zawsze choroby są przyczyną zmian we krwi zwierząt. Skład krwi zależny jest od wielu czynników, w tym od aktywności fizycznej, spożycia pokarmów i stresu. Nawet w okresie ciąży u zwierząt zmieniają się niektóre parametry krwi.

Jak przeprowadza się badanie krwi u zwierzęcia?

badanie krwi u psa kotaLekarz weterynarii pobiera próbkę krwi do badania z naciętej żyły. U małych zwierząt, np. u psów, weterynarz pobiera krew z reguły z żył nożnych. Miejsce wkłucia jest obcinane a żyła nacinana. Pies leży wówczas na brzuchu na przednim końcu stołu do badań. U koni i innych dużych zwierząt, lekarz weterynarii pobiera próbkę krwi z żyły na szyi.

Po pobraniu krwi, weterynarz może zbadać różne parametry krwi zwierzęcia. Wartość hematokrytu jest stosunkiem objętości składników komórkowych krwi do całkowitej jej objętości. Zależy przede wszystkim od ilości krwinek czerwonych (erytrocytów). Krew podczas analizy miesza się z antykoagulantami i odwirowuje. W wyniku tego, oddzielają się od siebie poszczególne składniki krwi. W wyniku badania krwi, lekarz weterynarii może rozpoznać, na przykład anemię (niedokrwistości) u Twojego zwierzęcia.

Z krwi zwierzęcia, można przeprowadzić również rozmaz i zbadać ją dokładnie pod mikroskopem. Weterynarz widzi wtedy wszystkie składniki komórkowe krwi, a więc płytki krwi, krwinki czerwone i krwinki białe. Widzi liczbę, wielkość, kształt i kolor krwinek czerwonych, a także wskazanie na niedokrwistość (anemię) zwierzęcia. Zmiany w morfologii krwi wskazują, na przykład, na infekcje bakteryjne lub wirusowe (np. salmonelloza, nosówka), pasożyty (np. toxoplasma, kleszcze, pchły)oraz stany zapalne w organizmie zwierzęcia (np. zapalenie płuc). Jednakże odnośnie rasy występują określone różnice w budowie krwi. U niektórych ras, takich jak np. owczarki belgijskie i charty, liczba krwinek białych jest niższa niż u innych ras.

Jeśli zwierzę jest skłonne do nadmiernych krwawień lub ma częste krwawienia z nosa, należy przeprowadzić u niego badanie na krzepliwość krwi. W przypadku podejrzenia odnośnie zatrucia (np. trutką na szczury), chorób wątroby lub ciężkich zaburzeń krzepnięcia krwi, badanie to będzie również bardzo przydatne.

Podczas badań biochemicznych krwi mierzy się całkowity poziom białka. Reakcja z barwnikiem sprawia, że białko staje się widoczne w próbce krwi. Możliwe przyczyny zbyt niskiej całkowitej zawartości białka we krwi zwierzęcia to: niewystarczająca ilość białka w pożywieniu, nadmierne wydzielanie białka przez jelita lub nerki oraz nadmierne krwawienia. Podwyższone wartości białka spotyka się między innymi przy odwodnieniu (np. biegunka lub wymioty).

Aby przeprowadzić próby wątrobowe i nerkowetest krwi u zwierząt, w badaniu biochemicznym krwi mierzony jest poziom mocznika. Jeśli wartości mocznika są zbyt niskie, wskazuje to przede wszystkim na chorobę wątroby (np. zapalenie wątroby). Zwiększone stężenie mocznika pojawia się, gdy zwierzę jest odwodnione, cierpi na choroby wątroby lub nerek, lub mocz nie odpływa u niego prawidłowo. Również nieprawidłowe żywienie może zmienić wartości mocznika. W dużej mierze zależny od wyżywienia zwierzęcia jest poziom kreatyniny. Podaje on także informację na temat stanu nerek. Przy niewydolności nerek lub odwodnieniu zwierzęcia, wydziela ono więcej kreatyniny. Niskie wartości kreatyniny występują u zwierząt z niewielką masą mięśniową. Na temat stanu wątroby wiele informacji udzielają również enzymy.

Podczas badania krwi u zwierząt, bada się zwykle poziom elektrolitów wapnia, magnezu, sodu, chlorku potasu. Jest to zalecane m.in. przy takich objawach jak: osłabienie, drżenie mięśni, biegunka i wymioty.

Kiedy wskazane jest przeprowadzenie badania krwi u zwierzęcia?

Badanie krwi u zwierząt dostarcza informacji odnośnie różnych chorób. Nie tylko przy chorobach krwi (takich jak np. anemia) występują zmienione jej wartości, również przy większości chorób organicznych, takich jak choroby wątroby (zapalenie wątroby( Hepatitis)), zapalenie trzustki (Pankreatitis) lub choroby nerek. Również w celu zdiagnozowania stanów zapalnych w organizmie zwierzęcia, infekcji wirusowych i nowotworów, badania krwi u zwierząt staja się przydatne.

W przypadku niektórych chorób, wskazane jest, aby kontrolować na podstawie badania krwi, przebieg leczenia zwierzęcia. Jeśli wartości krwi, na przykład przy chorobach wątroby lub nerek nawet nieznacznie się poprawiają, wskazuje to na to, że leczenie idzie w dobrą stronę.

Ryzyko i powikłania: Jakie ryzyko niesie za sobą badanie krwi u zwierzęcia?

Jeśli krew do badania zostanie pobrana u zwierzęcia w niewłaściwym miejscu, mogą wystąpić siniaki.

Jeśli zwierzę jest niespokojne, możliwe jest jego zranienie.

Może również wystąpić zakażenie w miejscu wkłucia lub zakażenie bakteryjne. Te często pochodzą ze skóry zwierzęcia, dlatego ważne jest, aby zdezynfekować najpierw miejsce wkłucia.

Wrażliwe zwierzęta, podobnie jak ludzie, cierpią na różne zaburzenia podczas pobierania krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

639x90-dodaj-firmę