Biegunka u psów

Biegunka u psów nie powstaje samoczynnie, lecz jest objawem. Charakteryzuje się występowaniem częstych, miękkich, papkowatych lub płynnych odchodów. Przyczyny mogą być różne!

Definicja:

Biegunka u psów nie powstaje samoczynnie, lecz jest objawem. Charakteryzuje się występowaniem częstych, miękkich, papkowatych lub płynnych odchodów.  Przyczyny mogą być różne- w większości przypadków- niezidentyfikowane (idiopatyczne).

Biegunka u psów nie jest chorobą, lecz objawem choroby podstawowej lub skutkiem zaburzeń trawienia. Biegunka szczególnie dotyka młode psy.biegunka1

Przyczyny:

Jakie są przyczyny biegunki u psów?

Biegunka u psów może mieć wiele przyczyn, np.:

- nieprawidłowe odżywianie – zmiana diety – infekcje bakteryjne, wirusowe lub pasożytnicze – warunkowane genetycznie schorzenia jelit – przewlekłe zapalenie jelita cienkiego – choroby trzustki – alergie i nietolerowanie niektórych pokarmów – zatrucia – czynniki fizyczne

Objawy:

Jak objawia się biegunka u psów?

Za biegunkę uważa się bardzo miękkie, papkowate lub płynne odchody. Pies musi się często wypróżniać i równie często nie kontroluje tego. W niektórych przypadkach w kale występuje krew, śluz lub resztki niestrawionego pokarmu.

Biegunka u psów daje też inne objawy, takie jak: odgłosy z jelit, wzdęcia, wymioty, utrata apetytu, niepokój, osłabienie, bóle brzucha, skurcze i wrażliwy na dotyk brzuch.

Pies, który cierpi na przewlekłe biegunki, traci cenne dla organizmu elektrolity. Przedłużająca się biegunka prowadzi do znacznej utraty wagi.

Diagnoza:

Weterynarz pobiera próbkę krwi, bada przeciwciała i  zawartości elektrolitów, jak również przeprowadza próby wątrobowe i nerkowe.

biegunka2Jak  rozpoznaje się biegunkę u psów?

Ponieważ biegunka u psów zdarza się często i szybko samoczynnie przechodzi, z reguły nie są konieczne bardzo kosztowne badania. Jeśli pies cierpi z powodu ciężkich biegunek z epizodami krwi w stolcu lub powtarza się bardzo często, należy przeprowadzić szereg różnych badań w celu wykrycia przyczyny.

Należy przeprowadzić badanie kału pod kątem pasożytów lub infekcji bakteryjnej u psa. Dodatkowo lekarz powinien pobrać próbkę krwi do badania, przeprowadzić badanie przeciwciał, wirusów, zmierzyć zawartość elektrolitów we krwi, jak również przeprowadzić próby wątrobowe i nerkowe.

Ponadto, w zależności od przyczyny, stosowane są różne techniki obrazowania, np. badanie rentgenowskie, badania ultrasonograficznego (USG), kolonoskopia.  Pozwala to na szybkie wykrycie zmian patologicznych w obrębie jamy brzusznej. Podczas kolonoskopii, lekarz weterynarii może pobrać próbki tkanki jelita grubego do badań laboratoryjnych.

Leczenie:

Jak leczy się biegunkę u psów?

Leczenie zależy od przyczyny. Przy łagodnych biegunkach, w pewnych okolicznościach, wystarczy nie karmić psa przez ok. 24 do 48 godzin. Pies dostaje w tym czasie tylko świeżą wodę i powinien mieć więcej odpoczynku. W następnych dniach można mu podać suchą karmę, trochę gotowanego ryżu i kurczaka bez kości.

Przy ostrych i długotrwałych biegunkach u psów, zaleca się w ciągu jednego do dwóch dni konsultację weterynaryjną. Jest to szczególnie ważne przy szczeniętach, gdyżbiegunka3.jpg mogą się bardzo szybko odwodnić  z powodu utraty płynów. Lekarz weterynarii wykluczy określone przyczyny i zaleci leczenie antybiotykami- w przypadku infekcji bakteryjnych i pasożytniczych lub zastrzyk z elektrolitami w przypadku odwodnienia.

Jeśli biegunka u psów występuje w następstwie alergii na określone pokarmy, lekarz może stworzyć psu plan odżywiania z wprowadzeniem specjalnej karmy.

Rokowania:

Jakie są rokowania przy biegunce u psów?

W wielu przypadkach, biegunka u psów przechodzi bez powikłań po kilku dniach. Przy ostrych i długotrwałych biegunkach, lekarz powinien zrobić zastrzyk z elektrolitami zapobiegający odwodnieniu.  Jest to szczególnie ważne przy szczeniętach.

Zapobieganie:

Jak można zapobiegać biegunkom u psów?

Istnieje kilka sposobów, które pomogą zapobiec biegunce u psów : – regularne odrobaczanie – karma nie powinna  być zmieniana zbyt często i zbyt gwałtownie – nie wolno karmić psa surowym mięsem (ryzyko zakażenia spowodowanego przez   pasożyty) – pies nigdy nie powinien jeść śmieci i padliny – należy regularnie i dokładnie czyścić psie legowisko – należy unikać kontaktu z innymi psami, u których aktualnie występuje biegunka

Kiedy do weterynarza?

Czy psa z biegunką należy zabrać do weterynarza?

Jeżeli biegunka u psa trwa dłużej niż dwa dni, jest szczególnie ostra i powiązana z innymi objawami takimi, jak: ból, skurcze, wymioty, krew w kale, zaleca się natychmiastową konsultację weterynaryjną.

Długotrwałe biegunki u psów mogą być oznaką poważnej choroby jelit, a także prowadzić do niedoboru płynów i elektrolitów, co może zagrażać życiu naszego pupila. Jest to szczególnie ważne przy szczeniętach, ponieważ mogą one odwodnić się o wiele szybciej niż dorosłe psy.

Comment (1)

  1. Zapobieganie biegunkom „nie wolno karmic psa surowym miesem” hahaha co za glupota! Pies powinien byc zywiony zgodnie z jego natura, czyli jak najwiecej surowego miesa, odwrotnie do ludzi, ktorzy miesa WOGOLE nie powinni spozywac.
    Moje psy sa wychowane na „surowiznie” – glownie baranina , czasem tylko dostaje gotowane korpusy a jak naprawde nie mam czasu na gotowanie, to dam im puszki.
    Sa zdrowe, maja piekna siersc, sa radosne i pelne zycia – ludzie zachwycaja sie nimi…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

639x90-dodaj-firmę