Ruja u suki

Ruja u suki

Cieczka jest zupełnie naturalnym procesem, który obserwuje się u zdrowych suk w wieku rozrodczym. Niektóre objawy cieczki mogą być jednak irytujące lub niepokojące dla właścicieli psów. Tutaj dowiesz się tego, co należy wiedzieć o rui u suki, jakie procesy są normalne i co należy zrobić, aby uniknąć niechcianego potomstwa.

Pierwsza cieczka: suka w okresie dojrzewania

Pierwsza cieczka u suki pojawia się zwykle w wieku sześciu do dwunastu miesięcy. W tym czasie suka znajduje się w środku okresu dojrzewania pod względem fizycznym i psychicznym. Dokładny wiek osiągnięcia dojrzałości płciowej zależy od rasy a także od danego osobnika: Podczas gdy u suk ras małych pierwsza cieczka pojawia się najczęściej już w wieku sześciu miesięcy, u suk ras dużych występuje ona często w drugim roku życia.

Miarodajne dla momentu wystąpienia pierwszej cieczki jest przede wszystkim osiągnięcie masy ciała typowej dla dorosłego psa. Cieczka występuje nieco później nie tylko w przypadku suk ras dużych, lecz także, jeżeli dorastająca suka nie otrzymuje wystarczająco dużo karmy (na przykład przy niewłaściwej hodowli) lub przebyła chorobę. Jednak każda suka jest inna: Także niektóre zdrowe małe suki mają pierwszą cieczkę w wieku ok. dwóch lat.

Poza tym, pierwsza cieczka u psów często nie przebiega typowo, ponieważ suka dopiero co osiąga dojrzałość płciową i nie jest jeszcze w pełni rozwinięta pod względem fizycznym. Czasami występuje na przykład tzw. cicha cieczka: Poza typowymi procesami hormonalnymi nie są widoczne żadne zewnętrzne objawy jak np. wydzielina. W ten sposób cieczka u suki może pozostać zupełnie niezauważona. W innych przypadkach występują, co prawda, najpierw typowe objawy cieczki, jednak one zanikają na parę dni, a później znowu się pojawiają– tzw. ruja podzielona.

W związku z tym nie ma powodów do obaw, jeżeli 2-letnia suka nie miała jeszcze widocznej cieczki lub jeśli pierwsza cieczka nie przebiega w sposób klasyczny. Zarówno jedno jak i drugie występuje relatywnie często.

Typowy przebieg cieczki

Cykl rozrodczy u suki dzieli się na cztery fazy:

1. Proestrus (faza przedrujowa): Trwa średnio dziewięć dni, jednak okres ten może wynosić od trzech do 17 dni. Jest to pierwsza faza cieczka. Srom suki nabrzmiewa i pojawia się krwawa wydzielina z pochwy. Jego ilość jest różna: Podczas gdy u niektórych suk jest ledwo widoczna, inne krwawią relatywnie mocno. Suka nie jest jeszcze płodna, jednak dla samców pachnie już interesująco. Unika ona jednak innych psów lub gryzie i przepędza je, jeśli są natarczywe. Nie należy jednak uznawać tego za pewnik, ponieważ rozgraniczenia między kolejnymi fazami są czasem bardzo niewyraźne.

2. Estrus (ruja właściwa): W tej fazie suka jest gotowa do krycia, chętnie przystaje i przechyla ogon na bok, kiedy zbliża się zainteresowany samiec. Estrus trwa średnio dziewięć dni, jednak okres ten waha się i trwa od trzech do 21 dni. Srom nie jest już tak mocno nabrzmiały a wydzielina z pochwy jest wodnista, czasami śluzowa. Podczas rui zachodzi kilka owulacji, najczęściej między drugim a czwartym dniem. W tych dniach suka jest płodna.

3. Metestrus (faza porujowa): W tej fazie objawy cieczki zanikają. Ustępuje nabrzmienie sromu, wydzielina często staje się najpierw żółtawa a potem zupełnie zanika. Mimo, że od tego czasu suka nie wykazuje żadnych zewnętrznych oznak cieczki, hormonalna zmiana trwa jeszcze przez kilka tygodni: Ciałka żółte pojawiające się po owulacji na jajnikach produkują progesteron. Hormon ten odpowiada za stworzenie w macicy odpowiednich warunków do zagnieżdżenia się i rozwoju embrionu. Ciałka żółte produkują hormon w tej fazie cyklu bez względu na to, czy doszło do zapłodnienia czy nie. Dopiero po dziewięciu do dwunastu tygodniach ciałka żółte zanikają (luteoliza). U niektórych suk opadający poziom progesteronu zazębia się z wydzielaniem hormonu prolaktyny. Prolaktyna pobudza produkcję mleka – w ten sposób u niektórych suk ma miejsce ciąża rzekoma.

4. Anestrus: Anestrus to “okres bezrujowy”. U suki nie występują żadne zewnętrzne objawy cieczki. Jej hormony seksualne pozostają na stałym poziomie (progesteron) lub lekko się wahają (estrogen). Faza ta trwa różnie; kilka tygodni lub miesięcy i kończy się dopiero z początkiem kolejnej fazy przedrujowej a tym samym następnej cieczki. W fazie przejściowej z okresu bezrujowego do fazy przedrujowej na jajnikach tworzą się stopniowo pęcherzyki jajnikowe. W nich dojrzewają komórki jajowe aż do momentu owulacji (który ma miejsce dopiero w rui właściwej).

Zachowanie suki w okresie cieczki

Średnio, suka ma cieczkę co siedem miesięcy. Psy pierwotne – na przykład basenji czy thai ridgeback – mają często tylko jedną cieczkę w roku, podobnie jak wilki i dingo. Większość właścicieli psów ma do czynienia z cieczką dwa razy w roku, jeżeli suka nie została wysterylizowana. Im więcej wiesz na temat tego, co w tym okresie dzieje się z suką i na co należy zwracać uwagę, tym mniej stresujący będzie ten okres.

Jeszcze zanim dojdzie do pierwszej krwawej wydzieliny, pojawia się szczególne zachowanie: Większość suk oddaje mocz częściej niż zwykle. Czasami ich zachowanie przypomina znaczącego teren samca, ponieważ podnoszą one nogę i „załatwiają się” co kilka metrów. W ten sposób suka instynktownie pozostawia pierwsze znaki zapachowe wyczuwane przez samce. Nierzadko cieczkę rozpoznaje się po dostrzegalnym wzroście liczby czworonożnych wielbicieli, którzy obwąchują sukę z zachwytem, tańcząc wokół niej.

To, czy i w jakim zakresie zachowanie suki zmienia się w okresie cieczki, kształtuje się różnie. Wiele suk zapomina wówczas przynajmniej na jakiś czas o dobrych manierach. Niektóre oddalają się na spacerach od swoich właścicieli i trudniej jest je przywołać. Inne stają się bardziej przywiązane i wymagają więcej głaskania. Nierzadko suki z cieczką śpią dłużej niż zwykle, wydają się bardziej leniwe i melancholijne. Niektóre z kolei sprawiają wrażenie niespokojnych i co kilka minut przenoszą się z miejsca na miejsce. Są też suki, które nie zmieniają swojego zachowania w okresie cieczki.

hundMajtki podczas cieczki

Często pojawia się pytanie, jak najlepiej radzić sobie z krwawieniem suki w okresie cieczki. Z reguły suki myją się bardzo często i obficie w okresie cieczki, przy czym zdarzają się też niedbałe psy. Samo krwawienie też może mieć różną intensywność. Jeżeli Twoja suka należy do tych myjących się dokładnie a podłoga w mieszkaniu jest wyłożona płytkami, nie trzeba w zasadzie podejmować żadnych dalszych środków poza ścieraniem pojedynczych kropli. W przeciwnym razie suce można założyć specjalne majtki ochronne zapobiegające wyciekowi wydzieliny na dywan lub kojec. Najlepiej wcześniej przyzwyczaić sukę do majtek – większość psów bardzo szybko uwalnia się z bielizny, która nie przypada im do gustu.

W okresie cieczki największe zmiany obserwuje się jednak w czasie spotkań z innymi psami. Jeżeli nie chcesz, aby suka miała młode – należy to dobrze przemyśleć – najważniejsze jest, aby trzymać ją z dala od niewykastrowanych samców, szczególnie podczas rui właściwej (estrus). Na wszelki wypadek należy wyprowadzać ją w tym okresie tylko na smyczy i unikać miejsc, gdzie często pojawiają się inne psy. Należy koniecznie poinformować o tym fakcie innych właścicieli psów, zanim dojdzie do bezpośredniego kontaktu.

Także poza dniami płodnymi suka, która ma cieczkę pachnie dla samców – kastrowanych i niekastrowanych – bardzo interesująco. Z reguły lepiej jest nie pozwalać, aby psy w tym okresie bawiły się swobodnie. Ze względu na buzujące hormony samce są skłonne do molestowania suk, podczas gdy te zwykle przyjmują postawę obronną, unikają i gryzą. Dla zwierząt jest to raczej sytuacja stresująca niż relaksująca zabawa. Należy raczej poczekać z kontaktami z innymi psami do czasu ustąpienia cieczki; chyba że, chodzi o przyjazne suki lub szczenięta. Trzymając się tych reguł Ty i Twoja suka unikniecie stresu w okresie cieczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

639x90-dodaj-firmę