Świerzb uszny u psów

Świerzb uszny u psów

Świerzb uszny u psów jest chorobą wywoływaną przez pasożyta należącego do roztoczy. Pasożyt ten dużo częściej występuje u kotów niż u psów, ale choroba jest zaraźliwa, a ryzyko zarażenia ogromne.

Definicja: Co to jest świerzb uszny u psów?

Świerzb uszny u psów tworzą pasożyty, które bytują w przewodzie słuchowym i małżowinie usznej. Wśród nich są tak zwane roztocza mange. Najczęstszym typem roztoczy mange u mięsożerców jest  świerzbowiec uszny otodectes cynotis.

Świerzbowiec cynotis otodectic spotykany jest na całym świecie. U psów świerzb występuje stosunkowo rzadko, jest to choroba typowa dla kotów. Chorują młode psy, które zostaną zainfekowane świerzbowcem usznym.

Przyczyny: Świerzb uszny u psów – jakie są przyczyny występowania?

Świerzb uszny przechodzi zazwyczaj z psa na psa, zwłaszcza z zakażonych matek na szczenięta. Pies może zarazić się świerzbowcem również od kota. W rzadkich przypadkach przekazywany jest przez strupy zeskrobanie podczas drapania się psa zarażonego świerzbowcem usznym.

Świerzb u psów zalega w małżowinie usznej i przewodzie słuchowym zewnętrznym i żywi się komórkami skóry, krwi i płynu tkankowego. Świerzbowiec uszny posiada aparat gębowy, który powoduje uszkodzenie skóry w uchu psa.

Objawy: Jak objawia się świerzb uszny u psów?

Świerzb uszny u psa objawia się poprzez silny świąd. W rezultacie, pies często drapie się po uszach i stale kręci głową. Podczas drapania powstają bolesne otarcia uszu. Ponadto świerzb powoduje, że uszy u psa stają się zaczerwienione i opuchnięte. W konsekwencji drapania, w uszach lub na policzkach powstają egzemy i krwiaki (othematomy). Ponadto, świerzb uszny może wywoływać infekcje uszu oraz zapalenie przewodu słuchowego, w konsekwencji których odkłada się czarno-brązowa woskowina lub strupy w kanale usznym.

Świerzb uszny może zaatakować jedno, jak i oboje uszu u psa jednocześnie. Z reguły dotyka jedynie małżowiny uszne  i przewód słuchowy zewnętrzny. Przy ciężkim zakażeniu świerzbowcem, może się on rozprzestrzenić na okolice małżowin usznych: W niektórych przypadkach, powoduje to uszkodzenie błony bębenkowej, co może prowadzić do zakłóceń w mózgu (np., zaburzenia równowagi i zawroty głowy) oraz do zapalenia ucha środkowego u psa.

Rozpoznanie: W jaki sposób rozpoznaje się świerzb uszny u psów?

W celu rozpoznania świerzbu usznego u psa, lekarz weterynarii bada uszy bardzo dokładnie. Sprawdza dodatkowo, czy na przykład, na uszach występuje czarno-brązowa woskowina lub strupy. Jeśli tak, oznacza to, że w uchu zwierzęcia zagnieździł się świerzb. Często, w celu zdiagnozowania występowania świerzbowca, lekarz weterynarii wykorzystuje do badania przewodu słuchowego zewnętrznego specjalny przyrząd tzw. otoskop i szkło powiększające.

Dla pewności przeprowadza się również u psów badanie mikroskopowe. W tym celu, weterynarz pobiera wymaz z ucha i analizuje go pod mikroskopem pod kątem roztoczy i ich jajeczek. Na podstawie samego ich wyglądu, można stwierdzić, jaki to typ roztoczy.

Również ciężkie zapalenia uszu u psów charakteryzują się występowaniem zmian ropnych, w związku z tym, świerzb u psa można łatwo przeoczyć.

Leczenie: Jak leczy się świerzb uszny u psów?

Leczenie świerzbu usznego u psa rozpoczyna się zwykle od dokładnego oczyszczenia uszu. Ponadto, pies otrzymuje lekarstwo (np. maść na roztocza i przeciw swędzeniu).

Jeśli u psa występuje stan zapalny uszu, podaje mu się krople przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Środek ten powinien być stosowany tak długo, aż infekcja zostanie całkowicie wyleczona. Pomocne są również preparaty zwane spot-on (np. selamektyna), które aplikuje się na kark zwierzęcia.

Ponadto, zaleca się leczenie profilaktyczne odnośnie świerzbowca u innych zwierząt żyjących w gospodarstwie domowym (np. u kotów). Ponieważ świerzb ucha u psa jest chorobą wysoce zakaźną, istnieje niebezpieczeństwo, że zakażony pasożytem zostanie również jego właściciel. Nawet jeśli zarażone zwierzęta przechodzą chorobę bezobjawowo, mogą przenieść roztocza na innych domowników.

Rokowania: Jakie są rokowania przy świerzbie usznym u psa?

Rokowania odnośnie świerzbu usznego u psów są zwykle bardzo korzystne. Warunkiem jest, że leczenie zacznie się wcześnie i będzie się konsekwentnym odnośnie rekonwalescencji.

Zapobieganie: Jak można zapobiegać świerzbowi usznemu u psa?

Aby zapobiec świerzbowi usznemu oraz innym chorobom uszu i przewodu słuchowego zewnętrznego u psa, zalecana jest regularna pielęgnacja uszu. Dostępne są specjalne płyny do czyszczenia uszu, do kupienia, na przykład, w gabinetach  weterynaryjnych. Ze względu na ryzyko zranienia, do czyszczenia uszu nie należy używać wacików, lecz miękkich delikatnych chusteczek.

Kiedy do weterynarza? Czy psa ze świerzbem usznym należy zabrać do weterynarza?

Jeśli pies wykazuje objawy zakażenia świerzbem usznym, wskazane jest, aby został zbadany już na wczesnym etapie przez lekarza weterynarii. Lekarz weterynarii dobierze odpowiednią metodę leczenia, a tym samym zapobiegnie rozprzestrzenianiu się świerzbu usznego u psów.

Należy pamiętać również, że choroby towarzyszące zakażeniu świerzbowcem usznym (np. krwiak lub zapalenie przewodu słuchowego) są dla psa bardzo bolesne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

639x90-dodaj-firmę